YABANCI HASTALAR TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

HABER: Mehmet KOL

ADANA (BÖLGE)-Çağımızın belkide en büyük sağlık sorunlarının başında yer alan obezitenin cerrahi tedavisi için birçok yabancı hasta Türkiye’yi tercih ediyor. Bunlardan birisi de Amerikalı Mekselina Hart. Arkadaşının tavsiyesi ile Adana’ya gelerek obezite cerrahisi olan Mekselina Hart, Türkiye’yi ve Adana’yı çok sevdiğini belirterek, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, obezitenin tansiyon, diyabet, karaciğer yağlanması gibi metabolik hastalıklar ile beraber astım, uyku apnesi, safra kesesi taşı oluşumu, reflü, kalp ve damar hastalıkları gibi çok rahatsızlığa neden olduğunu belirterek, “Beden kütle indeksi 40 ve üzeri olan ve beden kütle indeksi 35 ve üzeri olan, bunun yanında diyabet, kolesterol, hipertansiyon, eklem hastalıkları olan, daha önce diyet girişimlerinde bulunmuş ama sonuç alamamış hastalarda ise obezite cerrahisi öneriyoruz” dedi.

YABANCI HASTALAR TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

Yabancı hastaların tedavi için Türkiye’yi seçtiklerini vurgulayan Op. Dr. Mehmet Bayrak, “Almanya’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, ortadoğudan ise Irak, İran ve Suriye’den birçok hastamızı sağlığına kavuşturduk. En son Mekselina Amerika’dan gelerek bize başvurdu. Henüz 20 yaşında ama uzun bir dönem obeziteden kurtulmak için uğraşmış. 1.72 cm boyunda ve 120 kg olan hastamıza yaptığımız tetkikler sonrası Genel Cerrahi, Dahiliye Uzmanımız Dr. Vedat Akpınar, Psikiyatri Uzmanımız Dr. Önder Tangolar, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanımız Dr. Ahmet Bülbül’den oluşan sağlık kurulumuzun onayı ile birlikte obezite cerrahisi kararı aldık” dedi.

HASTANIN KARARLILIĞI, OPERASYON KADAR ÖNEMLİ

Obezite cerrahisinin, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği donanıma ve bariatrik cerrahide uzman hekimlere sahip hastanelerde yapıldığının altını çizen Bayrak, “Laparoskopik (kapalı) Tüp Mide Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz Mekselina’yı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik ve hastamız yakında yeni hali ile karşımızda olacak. Hastaların kilolarından kurtulma isteği, hayat şeklini değiştirme isteği de, operasyonun başarısı kadar önemlidir. Mekselina’yı bu isteği ve arzusu için tebrik ediyorum” dedi.

Mekselina Hart ise, Adana’da bulunduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Adanalı bir arkadaşım, doktorum Mehmet Bayrak’tan ve obezite cerrahisinden bahsetti. Çok etkilendim ve Türkiye’ye geldim. Doktoruma çok teşekkür ediyorum. Ameliyat öncesi ve özellikle sonrası için her ayrıntıyı bana anlattı.  Obezite ile mücadele için en ciddi adımı Mehmet beyin desteği ile attım ve mücadeleye de devam edeceğim” dedi.

AMELİYAT SONRASI

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, Laparoskopik (kapalı) Tüp Mide Ameliyatı sonrası hastaların yaşam şekillerini değiştirmeleri gerektiğini ifade ederek, “Bu operasyonla birlikte kişi beslenme spor egzersiz gibi değişlikleri içeren yaşam şartlarını düzeltme yolun gitmelidir. Önceki yaşam şeklini, beslenme alışkanlıklarını terk etmeli, düzenli spor, düzenli hayat ve sağlıklı beslenme ile yeni bir yaşam felsefesi ile yoluna devam etmelidir” dedi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Röportaj

    Sağlık

    Spor