MEMUR VE EMEKLİNİN GÖZÜ TÜİK’E ÇEVRİLDİ

(HABER MERKEZİ)-Milyonlarca memur ve emeklinin gözü bugün TÜİK’in açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. 6 aylık enflasyon oranının ortaya çıkmasıyla memur ve emeklilerin yılın ikinci yarısında alacağı zam oranı da netleşecek.

Geçtiğimiz günlerde Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın net asgari ücretin yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olduğunu ve en düşüklü emekli maaşının da 2 bin 500 liradan yüzde 40 artışla 3 bin 500 liraya çıkarıldığını açıklamamıştı. Maliye ve Hazine Bakanı Nurettin Nebati de emekli zammı için yüzde 40’ı işaret etmişti.

TÜİK, bugün saat 10.00’da Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ortaya çıkacak. Bu rakam memur ve emeklisinin maaşlarına da yansıyacak.

Memurlar toplu sözleşmede yılın ikinci yarısı için yüzde 7 oranında zam hakık kazandı. Kamu çalışanları ayrıca 6 aylık enflasyon oranının yüzde 7.5’i aşan kısım için de enflasyon farkı alacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklilerine zamlı maaşları 8 Temmuz’da ödenecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise 6 ayılk enflasyon oranı kadar zam alacak.

ENFLASYON FARKI VERİLECEK

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 2,98 yükselirken, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 35,64 artış yaşandı. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7,5’lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurları, haziran ayı TÜFE oranı kapsamında da enflasyon farkı alacak.

Memurlara ara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 7 zam verilecek.

ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIYOR?

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 gerçekleşirken, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 ‘iyileştirme’ yapıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Bu arada, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, haziranda TÜFE’nin yüzde 4,44 artmasını bekliyor.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Röportaj

    Sağlık

    Spor